Přeskočit na obsah

Ordinace Čelákovice

Vet Goby s.r.o.
MVDr. Jan MECERA
Haškova 16
Čelákovice - Záluží
okr. Praha - Východ
250 88
IČO: 24143235
Ordinační doba
Tel.: +420 326 991 099
GSM: +420 603 493 046

Ordinace Černý Most

Kpt.Stránského 999
Černý Most, Praha 9
198 00
Ordinační doba
Tel.: +420 281 910 491
GSM: +420 603 493 046
VetGoby s.r.o. - veterinární klinika Praha 9 Černý Most - idatabaze.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - idatabaze.cz

Kastrace koček?

Přistoupíme-li čistě medicínským pohledem na věc, pak hlavními argumenty pro sterilizaci jsou-nechtěné nakrytí kočky a tím vysoká pravděpodobnost nakažení infekčními chorobami jako je FIP, FIV, FeLV. Nejen nakrytí a zabřeznutí je riskantní při přenosu těchto chorob.

Proč kastrovat kočku.

1. Přistoupíme-li čistě medicínským pohledem na věc, pak hlavními argumenty pro sterilizaci jsou-nechtěné nakrytí kočky a tím vysoká pravděpodobnost nakažení infekčními chorobami jako je FIP,FIV,FeLV.Nejen nakrytí a zabřeznutí je riskantní při přenosu těchto chorob.Kočka,nebo kocour ujdou za svými touhami mnoho kilometrů a tím přecházejí přes teritoria jiných ,často divoce žijících jedinců,kteří veterináře a vakcinaci neviděli ani z rychlíku.Při vzájemných potyčkách dojde ke kousným zraněním a přenosu infekce.Kromě toho se však velmi často v místě kousnutí tvoří absces.V lepším případě se po několika dnech provalí a vyteče hnis,nebo tlakem a posléze nekrotizací kůže a vypadne příslušný okrsek kůže/viz.obrázek/.

kastrace kočka

Má-li kočka majitele a ten vyhledá odbornou pomoc,pak není vše ztraceno. V přírodě to končí jednoznačně.Velmi záhy dochází k sepsi a nepříliš slavnému a bolestivému konci života kočičky.

2. Iluze o tom,že udáte koťata není na místě.Většina narychlo darovaných koťat končí předčasně svůj život do jednoho roku věku.V lepším případě končí v útulcích,kde je jich neustále tolik,že často převyšují svým počtem kapacitu a možnosti.Jen díky obětavým lidem v těchto zařízeních různé úrovně a kvality, nekončí smrtí,či euthanásií.Pokud se o tato volně pobíhající koťata nikdo nestará, tak se velmi brzo nakazí infekcí dýchacích cest,začne hlenohnisavý výtok z očí a nosu,kotě hubne, začne průjmovat a dál si vše jistě domyslíte.O škrkavkách a zablešení se jistě nemusíme blíže rozšiřovat.

3. Kočka mít koťata nemusí.Tento mnohde silný mýtus nebyl nikde a ničím seriozně potvrzen.Budeme-li opět argumentovat čistě medicínskými fakty,pak bylo prokázáno,že gynekologické obtíže a hormonální problémy postihují stejným dílem kočky po koťatech,jako kočky ,co koťata nikdy neměla.

4. Vykastrovaná kočka nebude lovit myši.K tomuto argumentu nelze nic dodat.Je to věc čistě individuální.Drtivá většina majitelů kastrovaných koček s tímto problémem na veterinární kliniky nechodí.Například naše Trudy denně vyskláda na rohožku 4-6 myší./Pozn. Je kastrovaná již před osmi lety./

5. Kastrovaná kočka po kastraci ztloustne.Ano-to může být fakt.Za ten však kastrace nemůže/aspoń v naprosto většině případů,vyjma hormonálních poruch zvířete/.Zvířeti po kastraci je nutno pozměnit systém krmení a upravit fyzické aktivity.Pokud majitel svoji kočku po kastraci krmí stejně jako před kastrací ,bude z ní pravděpodobně kuličku mít.

6. Kastrovaná kočka změní svoji povahu.Ano- to je pravda.Bude ještě mazlivější ,než byla .Nečekejte žádnou zásadní změnu povahy.Kastrace samic ,na rozdíl od samců ,povahu nemění.

Častým dotazem majitelů koček na klinice je ,jak vlastně sterilizace probíhá.Pokusíme se stručně průběh popsat a v obrazové příloze i opticky přiblížit.V první fázi kočce před kastrací po dvanáctihodinové hladovce vyšetříme dutinu břišní,zda již není březí.Poté provedeme předoperační vyšetření ,kočku zvážíme a dle výsledků navrhneme způsob uspání.Je-li kočka uspána ,vyholíme bříško,

kastrace kočka

aplikujeme atb,mažeme oči

kastrace kočka

a odneseme na operační sál.Tam se provádí precisní desinfekce operačního pole.

kastrace kočka

Zvíře se napojí na přístroje sloužící k operačnímu monitoringu životních funkcí,

kastrace kočka

zarouškuje a začíná se operovat.

kastrace kočka

Malý řez1,5-2 cm dlouhý se provádí v střední linii bříška asi 2-3 cm pod pupkem.Po uvolnění podkožního tuku a protětí dutiny břišní ,dojde k incizi pobřišnice .Kastračním háčkem vybaví děložní rohy.

kastrace kočka

Dojde k podvázání cév a vytětí vaječníků.

kastrace kočka

Pokud to nevyžadují patologické nálezy v děloze,děloha se po odstranění vaječníků zasune zpět do dutiny břišní.Dalším krokem je precizní zašití dutiny břišní, podkoží a kůže.

kastrace kočka

No a dva až tři stehy na kůži zakončí tento celý proces.

kastrace kočka

Stehy se po operaci odstraňují zhruba za deset dní.

Napsat komentář