Přeskočit na obsah

Ordinace Čelákovice

Vet Goby s.r.o.
MVDr. Jan MECERA
Haškova 16
Čelákovice - Záluží
okr. Praha - Východ
250 88
IČO: 24143235
Ordinační doba
Tel.: +420 326 991 099
GSM: +420 603 493 046

Ordinace Černý Most

Kpt.Stránského 999
Černý Most, Praha 9
198 00
Ordinační doba
Tel.: +420 281 910 491
GSM: +420 603 493 046
VetGoby s.r.o. - veterinární klinika Praha 9 Černý Most - idatabaze.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - idatabaze.cz

Leptospiroza u Sl.Čuvače

Prvního března v pozdních nočních hodinách na kliniku přijeli majitelé se Slovenským Čuvačem.“Týden byl léčen v nejmenované pražské nemocnici ,mladým panem doktorem,prášky a údajně má něco s játry.Měl náhubek,byl na vodítku a ležel v h….. .Pravděpodobně se ho báli.

leptospirosa leptospirosa

Pes tam byl odvezen s výtoky z nosu, zvětšenými mízními uzlinami,mírným kašlem a nechutenstvím.Byl hospitalizován. Tři dny zvracel. Průjmoval černou stolici a zežloutnul.Byl nám předán s tím,že vyšetření jsou moc drahá a ať ho doma doléčíme tabletkami“-tolik slova majitelů.

Roční pes ,hmotnost jen 26 kg/před týdnem 42 kg/,ikterické sliznice,kůže,žlutý ušní maz,táhlé,vazké sliny a absolutní apatie.Dehydratace ,zapadlé bulby,teplota 36,3 st.Celsia. Tmavě černá stolice v okolí řitního otvoru,žluté končetiny a mezinoží.

leptospirosa

Halitosa, ulcerace v dutině ústní a jazyku, krváceniny na sliznicích. Bolestivé břicho a velmi toporná chůze.

leptospirosa

Na klinice byl okamžitě zakanylován,nasazena masivní infuzní podpora,odebrána krev na biochemické a hematologické vyšetření a na hemokultivaci.Vysloveno podezření na intoxikaci jedem/což majitelé jednoznačně vyloučili/,leptospirosu ,inf.hepatitidu ,jiná postižení jater a ledvin. Po vyšetření krve -leukocytoza s lymfocytozou, anémie, trombocytopenie. Biochemie -bilirubin 429umol/l,ALP 845u/l/rozmezí u psa 20-150/, ALT 245 u/l/10-118/, TP 32g/l/54-82/, Alb 11g/l/25-44/, Glob 18g/l/23-52/, Urea 24mmol/l/2-8/, Creat 927umol/l/27-124/, Ca 2,03mmol/l/2,15-2,95/, P 3,1mmol/l/0,93-2,13/, Glu 6,4mmol/l/3,3-5,7/, hyperkalemie, hypernatremie. Izostenurická moč, proteinurie, hemoglobinurie. Sediment leukocytární válce, erytrocyty, bilirubinové krystaly.

leptospirosa

Sonografickým vyšetřením zjištěno-zvětšená hyperechogenní játra, detritus v žlučovém měchýři, bez nálezu kamenů, výrazné interlobulární vazivo. Slezina normální velikosti s hyperechogenní texturou. Ledviny hyperechogenní, výrazné lobuly a pánvička. Mírně naplněný moč. měchýř s výrazným sedimentem, zesílená stěna. Plynatá střeva, bouřlivá peristaltika. Po zhodnocení nálezů byla majitelům vyslovena diagnosa – finální fáze leptospirosy. Po konzultaci s majiteli a vyslovení nepříznivé prognosy byla navržena euthanasie.Majitelé psa ponechali v hospitalizaci a přáli si psovi dát šanci. Zkusit nemožné – pokusit se o nastartování práce ledvin a jater. Bez možnosti dialýzy. Byla tedy zahájena terapie akutního renálního selhání-infuze Ringerova roztoku, NaCl. Byla nasazena i. v. podaná antibiotika /G penicilin 50 tis.m.j./kg/. Z hlediska komlikací při DIC podán heparin s transfuzí plné krve+vitamíny skupiny B.

leptospirosa

Pes ani po 2 hodinách masivní infuzní podpory neprodukoval moč/usg kontrola a palpace/.Byl tedy aplikován manitol a po další hodině spolu s manitolem i dopamin. Ledviny psa po celou noc nereagovaly a nevylučovaly moč do moč.měchýře. Po ranní telefonické konzultaci s majiteli a vysvětlením nepříznivého vývoje pacienta byla navržena milosrdná euthanasie.Po několika hodinách nezměněného stavu majitelé zavolali a souhlasili s euthanázií.

Co dodat. Prevencí je kvalitní vakcinace s revakcinací. Vakcinovat nejdříve v dvanáctém týdnu věku štěněte,za dva až čtyři týdny revakcinovat. Do té doby se vyhýbat místům kde se vyskytují hraboši, myši, potkani a kde dochází k jejich močení a vylučování leptospir do prostředí. K nakažení dochází přímým kontaktem s hlodavci a jejich močí,ale také pitím kontaminované vody z louží nebo stojatých vod i infikovanou potravou a zemí. Pozor – k nakažení stačí velmi málo – jen několik leptospir.

Upozornění pro majitele psů-je to významná zoonoza. Podle typu sérovaru leptospir se v humánní medicíně tato chroba nazývá Weilova nemoc. U jiného sérovaru tzv. polní horečka.

Napsat komentář