Přeskočit na obsah

Ordinace Čelákovice

Vet Goby s.r.o.
MVDr. Jan MECERA
Haškova 16
Čelákovice - Záluží
okr. Praha - Východ
250 88
IČO: 24143235
Ordinační doba
Tel.: +420 326 991 099
GSM: +420 603 493 046

Ordinace Černý Most

Kpt.Stránského 999
Černý Most, Praha 9
198 00
Ordinační doba
Tel.: +420 281 910 491
GSM: +420 603 493 046
VetGoby s.r.o. - veterinární klinika Praha 9 Černý Most - idatabaze.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - idatabaze.cz

Hypotyreosa psů

Hypotyreóza


Hypotyreóza je onemocnění, kdy v důsledku nedostatku hormonu štítné žlázy v krevním séru dochází v organizmu k závažným metabolickým a hormonálním poruchám .Jedná se tedy vždy o systémový problém organizmu. Zjednodušeně ji rozdělujeme na : 1. Centrální forma je u zvířat statisticky méně častá (asi 5 % ). Problém je zde /zjednodušeně řečeno/situován do mozku ( hypothlamus-hypofýza). Většinou jde o nádor jehož důsledkem je absence stimulačního účinku TSH-TRH.
2. forma
tzv. periferní – vlastní onemocnění štítné žlázy ( asi 95 % ) . Nejčasteji jde o autoimunitní proces, při kterém si tělo aktivně vytváří autoprotilátky ,jimiž poškozuje a destruuje tkáń štítné žlázy ,nebo vyplaveného thyroxinu./dříve často označovaná jako forma terciální/
Majitel psa většinou do ordinací veterinárních lékařů přichází s chronickými kožními potížemi . Zvířata začínají masivně línat , srst je drsná na omak, matná, suchá, lomivá. Dalšími příznaky může být recidivující bakteriální infekce kůže-obvykle ve formě povrchové superficiální pyodermie.Po sloupnutí krustiček s povrchu pokožky se objeví krvavá spodina.Snížením některých důležitých mechanizmů ochrany kůže může, mimo jiné,dojít k pomnožení demodexů a rozvoji demodikózy.Opticky je na dorsu nosu patrná ztráta chlupů,zejména u nosní houby .Na nosní houbě mohou být bolestivé praskliny , krusty.Nos svědí a krvácí.Tady je však potřeba zvažovat možnost DLE.
Pacienti vyhledávají teplo. U některých je přítomna slabost, apatie. Celkově pozorujeme snížení pohybových aktivit .
Mění se chuť k jídlu.A to velmi dramaticky.Majitelé udávají zvýšenou až chorobnou žravost Obvyklé jsou i změny spojené s pohlavními aktivitami jedince- vynecháváni říje, ztráta libida, pokles počtu a kvality spermií,neplodnost. Toto onemocnění je dědičné. Vyšetření se provádí z krve odebrané nalačno ( po nejméně 24 hodinové hladovce) a nejlépe ráno.Existuje několik funkčních testů,kterými veterinární lékař spolehlivě určí typ i formu hypotyreosy .Po potvrzení diagnozy nasadí pacientovi doživotně lék- tyroxin. Ten by měl zajistit optimální hladinu chybějícího hormonu v krvi ,čímž by se měli napravit poškozené mechanizmy řízení organizmu.Do několika týdnů se viditelně zlepšuje kvalita srsti,přestává její masivní ztráta.Vrací se zdravý vzhled a lesk.Urychlují se procesy hojení a významně se zlepšuje obranyschopnost kůže i celého těla.
Lékař by měl pravidelně,aspoň po čtvrt roce ,měřit hladinu thyroxinu i nadále.Je dobré toto jednoduché vyšetření zkombinovat i s vyšetřením krevního obrazu a některých důležitých biochemických parametrů.

MVDr.Jarmila Slotová

Komentáře nejsou povoleny.