Přeskočit na obsah

Ordinace Čelákovice

Vet Goby s.r.o.
MVDr. Jan MECERA
Haškova 16
Čelákovice - Záluží
okr. Praha - Východ
250 88
IČO: 24143235
Ordinační doba
Tel.: +420 326 991 099
GSM: +420 603 493 046

Ordinace Černý Most

Kpt.Stránského 999
Černý Most, Praha 9
198 00
Ordinační doba
Tel.: +420 281 910 491
GSM: +420 603 493 046
VetGoby s.r.o. - veterinární klinika Praha 9 Černý Most - idatabaze.czVeterinární ordinace, veterina, zvěrolékaři - idatabaze.cz

Dostal už váš králíček svoji vakcínu?

21.02.2022

Spousta majitelů králíčků, které chovají jako domácí mazlíčky, váhá, jestli vůbec vakcinovat. Častým argumentem je, že králíček je pouze v bytě, ven s ním nechodí a s jinými králíky se nepotkává. Zapomínají ale na to, že k přenosu nebezpečných nemocí, proti kterým vakcinujeme, přispívá především hmyz, který se dřív nebo později nastěhuje do bytu každému.

Myxomatóza je virové onemocnění, které přenáší bodavý a krev sající hmyz, hlavně komáři.  Částečně se šíří i přímým kontaktem. Onemocnění je v 90% případů smrtelné u klasické formy: Dnes se vyskytuje i mírnější forma, kterou králíci sice přežívají, ale stávají se potom přenašeči této nemoci. Onemocnění se začíná objevovat v sezóně komárů, takže na přelomu jara a léta, i později. Proto je dobré vakcinovat králíky ještě před nástupem této sezóny.

Mor králíků je také virovým onemocněním, které je neléčitelné a v naprosté většině případů smrtelné. Přenáší se přímým i nepřímým kontaktem a hmyzem. Onemocnění je velmi nakažlivé a snadno přenosné, k přenosu může přispívat i vítr, který dokáže roznést prach s viry do poměrně velkých vzdáleností od místa výskytu infekce. Virus je v prostředí velmi odolný. V současné době se u nás vyskytují 2 typy viru. U původní varianty existuje určitá věková odolnost – do 2 měsíců věku mláďata neonemocní. U druhého typu nedochází k akutním úhynům a celkově uhyne méně jedinců, malí králíci jsou vnímaví ale už od 15. dne věku.  Původní vakcíny bohužel proti II. typu nefungují, takže je potřeba vakcinovat proti každému typu jinou vakcínou.

Proto doporučujeme vakcinovat všechny králíky bez rozdílu, jestli se pohybují venku nebo jsou chováni jen v bytě. Protože trvá 2–3 týdny, než si králík vytvoří dostatek protilátek, které by ho před nemocemi chránily, je nutné s touto prodlevou počítat a začít s vakcinací včas. Mnoho majitelů větších chovů králíků začíná s vakcinacemi v době, kdy se onemocnění vyskytne v okolí, králíci tak dostanou vakcínu v inkubační době onemocnění, a to už bývá pozdě. Majitelé si potom stěžují, že vakcíny nefungují.

Při nepříznivé nákazové situaci začínáme vakcinovat králíky proti myxomatóze od 6. týdnů věku, v 10. týdnu je potom nutné myxomatózu přeočkovat. V této době pak začínáme i s vakcinací proti oběma typům moru.

Doba přeočkování závisí na tom, od jakého výrobce a jaký typ vakcíny zvolíme. Ty modernější drží proti oběma onemocněním 1 rok a stačí pouze jedna dávka. Původní vakcíny drží 1 rok proti moru (I. Typ) a 6 měsíců proti myxomatóze a moru II. typu. O vhodném očkování a době vakcinace se poraďte se svým veterinárním lékařem. Vakcinace králíků není povinná, ale v tomto případě se prevence opravdu vyplatí! Ale pokud se přesto někdo rozhodne svého králíka nevakcinovat, měl by si do oken pořídit sítě proti hmyzu.

Článek převzat ze stránek KVL ČR.

Příspěvek byl publikován v rubrice Drobní savci a jeho autorem je MVDr. Jan Mecera. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.